TEST Objektiv Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art pro Canon

Sigma 18-35 f/1,8

Sdílet na Facebooku

Prvotřídní objektiv se skvělou světelností pro fotoaparáty se senzorem APSC, Sigma 18-35 f/1,8

Tento velmi zajímavý objektiv si zcela jistě zaslouží vaši pozornost, protože ho  po stránce optické kvality považuji za nejlepší  možnou volbu 

pro zdrcadlovky s čipem APSC.

Pokud vlastníte digitální zrcadlovku Canon,Nikon, nebo jinou značku se senzorem APSC nastává vám velmi nesnadná volba

 pro výběr opravdu kvalitního základního objektivu.

 

Pokud začnu nabídkou přimo od Canonu, tak se nabízí dva setové objektivy:

Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM 

 a 

Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM

Poté co jsem si výše uvedené objektivy otestoval,  musím uvést, že nejsou vůbec špatné a středně náročnému fotografovy plně vyhoví.

Výše uvedené objektivy jsou tedy dle mého názoru povedené, ne však perfektní, určitý limit mají tj má spokojenost s jemným detailem ve snímku je tak na 70%.

 Ze strany Canonu je zde tedy velké zlepšení, protože předchůdce tj.první modelové řady Canonu 18-55, byl jako záklaďák zcela nepoužitelné .

Při ceně 19.700,- kč se ještě nabízí Canon EF-S 15-85mm f/3,5-5,6 IS USM, který jsem vlastnil a považuji ho po stránce optické kvality jako zcela propadák a nepoužitelný.

V minulosti se též nabízel Canon 17-85 f/3,5 -5,6 který podával nejhorší možný  optický výkon, především na ohnisku 18mm, pěknou kresbu měl pouze na 85mm.

Nabízí se  nám tedy ještě Canon 17-40 f4,0, který je již poměrně  zastaralý a má celkem slušnou kresbu, ale postrádá stabilizaci obrazu a též ho nelze považovat za perfektní

a je spíše vhodný jako širokoúhlý objektiv pro zrcadlovky FF.

Chceme li investovat větší částku, nabízí se velmi kvalitní, ne však opticky vyjíměčný objektiv

 a to  Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM za nemalých 22.790,- kč poměrně kvalitní sklo, asi nejlepší od Canonu, ale již velmi zastaralé , ale jeho cena neodpovídá kvalitě.

 

Co tedy pořídit, pokud máte vysoké požadavky na optickou kvalitu?

Jako velmi dobrá volba se nám  nabízí Objektiv Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art.

Objektiv jsem si koupil a používám ho na svůj Canon EOS 7D mark II.

Objektiv je perfektně zpracovaný, velký a pořádně těžký, takže vás při výletech do krajiny budou pořádně bolet záda.

Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art. je opravdu vynikající objektiv, ale..........??...zcela bezproblémová též není.

Na základě mých zkušeností, podává skvělý optický výkon na ohnisku 18mm, ale na 35mm z ruky  80% snímků postrádá ostrost, pokud však nepoužijete stativ, tj z ruky zaostřuje  Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art.bezproblémově jen na ohnisku 18mm.

Další nesnáze byla, že z počatku jsem měl potíže se správným zaostřením na všech ohniscích, poté mi však v Megapixelu nabídly bezplatné seřízení přímo na mou 7D a bylo mi vysvětleno, že pokud pořídím jiné tělo, musí se Sigma opět seřídit, jinak nezaostřuje správně, tj vlastnit Sigmu a prohazovat  mezi více těly není ideální stav, je potřeba ho skutečně nechat seřídit s jedním tělem které pak budete trvale  používat.

Ze zkušenosti tedy doporučuji objektiv koupit a ihned si nechat seřídit se svou konkrétní jednou zrcadlovkou, Megapixel v tomto vychází ochotně zákazníkům vstříc.

Objektiv Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art   je velmi dobrý při focení města, archytektury, ale neosvědčil se mi  na sport a občas selhal i při zaostřováni krajiny, tj krajiny kde byla nejprve velká prázdná plocha a až v dálce například les.

Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art.  tedy není objektiv se kterým rychle někde vyskočíte ( cvak,cvak,cvak ), ale vyžaduje v klidu zaostřit a poté budete překvapeni 100% vyjímečnou optickou kvalitou, což dokumentuje galerie níže.

Velmi mne Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art. překvapila při focení města s clonou f/1,8 , až překvapivě zaostřil a vykreslil budovy, jako bych clonil na f8,0.

Testoval jsem i focení ze stativu, předsklopené zrcátko a použití dálkové spouště a poté byli všechny snímky perfektně ostré na všech ohniscích, tedy i na 35mm, jakmile jsem však zkusil fotit na 35mm z ruky, byli opět snímky nezaostřené.

Díky skvělé světelnosti má Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art.výhodu i při focení za zhoršených světelných podmínek, večer, nebo v místnostech kdy nemusíte zvedat citlivost iso, se Sigmou 18-35 zvládnete pěkné snímky i při cloně f/1,8.

Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art. mi svým chováním spíše připadá jako velké a robusní pevné ohnisko 18mm, s možností vyjímečně na stativu používat i  ohnisko 35mm, na ohnisku 18mm je však skvělý a to na všech clonách do f8,0, větší zaclonění již kresbě spíše škodí aje zbytečné.

 

 

 
Galerie Sigma 18-35