Nikon D850, Sony A 99 II, Canon EOS 5D Mark IV

souboj Titánů Nikon D850, Sony A 99 II, Canon EOS 5D Mark IV

Sdílet na Facebooku

Test profesionálních zrcadlovek s čipem FF, Nikon D850, Sony A 99 II, Canon EOS 5D Mark IV

V tomto testu jsem krátce srovnal tři špičkové professionální fotoaparáty:

Canon EOS 5D mark IV  / 96.990 Kč     v kombinaci s objektivem  Canon 24-70f/4,0 L  / 26.900 Kč

Nikon D-850                    / 96.690 Kč       v kombinaci s objektivem Nikkor 24-70 f/2,8 E EV / 58.990 Kč

Sony Alpha A99 II          / 94.990 Kč        v kombinaci  s objektivem  Sony FE 24-70 f/2,8 VARIO Tessar T / 31.990 Kč

 

Všechny tři fotoaparáty mají čip Full frame a poskytují perfektní optické výkony.

Kvalita výše uvedených fotoaparátů je dle fotogalerií níže velmi podobná, všechny tři poskytují vysoké rozlišení

Canon EOS 5D Mark IV má čip s rozlišením 30,4 Mpx, vysoké rozlišení 4K video, FullHD až 120fps 61 AF bodů, Wifi konektivita, GPS, dotykový LCD display a odolnost proti vodě a prachu. 

Nikon D-850 má čip s rozlišením 45.7MPX - BSI CMOS Senzor, s obrazovým procesorem EXPEED 5, na zadní straně je vybaven 3.2" dotykovým naklápěcím displejem s 2.36m obrazovými body, Fotoaparát je schopný nahrávat 4K UHD videa při 30 fps, funkce Multi-CAM 20K, 153 bodový AF Systém.

Sony Alpha A99 II má čip 42,4 MPX BSI CMOS senzor, hybridní AF systém a 399 bodů rozlišujících kontrast a 79 křížových bodů,kontinuálním snímáním je schopná fotit 12 snímků za vteřinu a při zaostřování až 8 sn/v s živým náhledem a minimálním zacloněním čipu. Sony  nahrává 4K video (UHD nebo Super 35) s použitím XAVC S kodeku s bit rate dosahujícím 100Mbps.

 

Jen stručně uvedu subjektivní dojem z mého krátkého testu.

Canon 5D Mark IV jsem zde již testoval a celkem k němu není co dodat, Canon si drží již delší dobu standardně velmi vysokou kvalitu, nabízí intuitivní a rychlé ovládání na které stačí jedna ruka, má optický hledáček se 100% pokrytím.

Canon 5D Mark IV má rychlé a kvalitní zaostřování, odolné tělo. Canon 5D Mark IV si nejlépe poradil s vyvážením bílé a při zpracování souborů (CR2) RAW jsem měl nejméně práce s finální úpravou,barevné podání Canonu se mi zdá nejpřirozenější.

 

Nikon D-850 stejně jako Canon 5D Mark IV nabízí v segmentu full frame velmi vysokou kvalitu, je odolný, rychlý, má ze všech třech fotoaparátů nejvyšší rozlišení 45,7MPX, vzhledem ke svému rozlišení, trochu problém jsem měl se  zpracováním souborů ( NEF ) formát RAW Nikonu,  mimo Capture One, všechny raw convertery které jsem měl v počítači vč. Adobe photoshop hlásili nekompaktabilitu,  Nikon ( NEF ) ke dni mého testu nepodporoval téměř žádný raw converter mimo již zmíněného Capture One, po delším hledání jsem ztáhl aktualizaci Camera raw 9_12_1 a v  Adobe photoshop jsem konečně mohl zpracovat soubory nikon (NEF), u Nikonu jsem zaznamenal při zpracování  z fotmátu RAW nejvyšší nárust kvality, JPG měl Nikon ze tvšech třech fotoaparátů nejhorší kvality, hlavně vyvážení bílé. V raw converteru však nebyl žádný problém snímky vyladit k požadované vysoké kvalitě.

Nikon měl ze všech třech fotoaparátů nejlepší hledáček, který je jasný a světlý.

 

Sony Alpha A99 mne zajímal nejvíce, protože se jedná o celkem netradiční fotoaparát a Sony je v segmentu full frame celkem nováček i když ne začátečník.

Kvalita snímků byla překvapivě perfektní a zcela srovnatelná s konkurencí, Sony Alpha A99 měl nejlepší výstup kvality ze souborů JPG.

Co mi však  na Sony vůbec nesedlo, je absence optického hledáčku, Sony Alpha A-99 má hledáček elektronický a focení  skrze něho není žádná velká radost, trochu jsem ztrácel přehled a nebyl jsem si při focení jistý zda mám dobře zaostřeno,velký problém může být s tímto hledáčkem  focení noční oblohy.

Dále jsem u Sony Alpha A-99 trochu bojoval s ostřícími body, které se přemístňovaly ze strany na stranu a všude jinde, než kam jsem chtěl zaostřit, až jsem u  Sony musel na tvrdo nastavit ostření na střed.

Co však u Sony Alpha A-99 funguje velmi špatně, je joystick na zadní části těla, který by měl ovládat základní funkce fotoaparátu, joystick tak z 50% vůbec nereagoval na pohyb prstem a nastavování se stalo celkem utrpením a soubojem s mou trpělivostí.

Další nevýhodu Sony Alpha A-99 jsem objevil, když akumulátor hlásil vybyto, zkoušeli jsme s prodejcem z dalších pěti jiných Fotoaparátů Sony zda nebude pasovat akumulátor a byl jsem velmi překvapen, že každý další model zrcadlovky Sony měl jiný tip akumulátoru, například u Canonu ( 7D, 7D mark II, 6D, 6D mark II, 5D mark, 5D mark III, 5D mark IV ), je shodný tip akumulátoru

Co bych u Sony Alpha- A99 velmi pochválil, byla schopnost Sony vzhledem k zvládání úrovně šumu na velmi vysokých hodnotách ISO, ve focení do JPG byl dle mého názoru Sony Alpha A-99 nejlepší ze všech třech fotoaparátů, osobně jsem od Sony Alpha A-99 před tímto testem tak dobrý výsledek neočekával, Sony Alpha A-99, nemá žádný problém ani s ISO 25 600 a vyšších a stává se tímto velmi silným konkurentem Canonu a Nikonu.

 

 

 

 

 

Srovnání výřez snímků + galerie Canon EOS 5D Mark IV
Galerie NIKON D-850Galerie Sony A99 II