Canon EOS 5DS R

Canon EOS 5DS R

Sdílet na Facebooku

Canon EOS 5DS R

Canon EOS 5DS R  Cena 89.990.- kč

50,6 MPX

Dvojice procesorů Dicig 6,   

5 snímků za sekundu. 

61 bodové automatické zaostřování.

 

Velmi jsem se těšil na test Canonu 5DS R , díky senzoru 50,6 MPX a krátce ho porovnat s Canonem 5D mark IV, který má senzor 30 MPX.

Ovládání a rozmístnění tlačítek  je Canonu 5DS R a Canonu 5D mark IV na 99% stejné, lyší se třeba v umístnění vstupu pro dálkovou samospoušť.

 

Jaký je Canon 5DS R a jaký na mne udělal dojem.

Popravdě vzhledem k tomu, že vlastním Canon 5D mark IV a Canon D1 X II a jsem již zvyklí na přesné a rychlé zaostřování tak mne zaostrřování Canonu 5DS R trochu zklamalo, protože

Canon 5DS R  měl občas s přesným zaostřováním  problém a rozhodně se také  jedná o fotoaparát velmi velmi náročný na optiku.

Bez peoblémů Canon 5DS R zaostřoval, když jsem mu nasadil pevné ohnisko  Sigmu 35mm f/1,4 (  z řady Art ), stativ, samospoušť a předsklopené zrcátko s nastavení clona f/4,0 viz mé první vložené výřezy.

Horší již byl u Canonu 5DS R výsledek při mlhavém počasí, zatím co u Canonu 5D mark IV byly všechny snímky 100% přesně zaostřeny, tak u Canonu 5DS R

jsem musel tak asi  40% snímků smazat, se zaostřováním Canonu 5DS R  jsem tedy malinko  válčil.

Ze stativu však u Canonu 5DS R nemáte vyhráno vždy, zatím co Canon 5DS R perfektně zaostřoval se Sigmou 35mm f/1,4, tak naopak při nasazení objektivů : Canon 24-70 f/4L a 24-105 f/4 L

již nebylo zaostřování vždy přesné, narozdíl od Canonu 5D mark IV, který měl  bez ohledu na zvolený objektiv vše 100% přesně zaostřeno.

Každopádně rozdíl v rozlišení mezi Canonem 5DS R  a  Canonem 5D mark IV je u přiblížení 1:1 opravdu znát,  pokud Canon 5DS R přesně zaostří je rozdíl velmi znatelný a jak postupoval čas, tak se jemné detaily z Canonu 5D SR pro mne staly návykové.

U některých výřezů z Canonu 5DS R  je detail horší než u  Canonu 5D mark IV, to  však připisuji výhradně  na vrub méně spolehlivému zaostřovaní   a to především při nasazení objektivů Canon z řady L, 24-70a 24-105.

V galerii snímků z Canonu 5DS R jsem zaznamena velmi dobrou kresbu na středu snímku, ale  měkou kresbu na pravé i levé straně.

Vzhledem k velkým datovým tokům, je třeba počítat i s pomalejší odezvou fotoaparátu, pokud například  vyfotíte snímek a chcede na zadním display zkontrolovat náhled, tak je potřeba vždy počítat s určitou časovou prodlevou, například oproti Canonu 5D mark IV, který je velmi rychlý.

Pro professionálního fotografa který potřebuje provádět tisk velkých rozměrů má samozřejmě Canon 5DS R smysl ( studiové fotografie, krajiny, města, architektura ), avšak pro fotografování vyžadující rychlost a přesné zaostřování ( svatby, reportáže ), bych spíše volil Canon 5 d mark IV, nebo D1 X mark II.

Na závěr však musím uvés, že u snímků které se podařilo správně zaostřit, je rozlišení fascinující a především v kombinaci s objektivy které mají pevné ohnisko lze dosahovat skvělých výsledků.

 

 

 

 

 

 

výřez
Galerie Canon EOS 5DS R