
kompaktní bez zrcadlovka Sony A-6300 s čipem APSC
Velmi kvalitní kompaktní bez zrcadlovka s výměnnými objektivy: SONY A-6300
Dnes jsem zařadil do testu fotoaparát Sony A-6300 s velikostí čipu APSC, který lze k dnešnímu dni pořídit vč.setového objektivu 16-50mm, za 23.990 kč
Proč právě Sony A-6300 ?, protože už delší dobu si testuji a hledám fotoaparát, který ja malý, lehký, skladný, ale na druhé straně poskytne perfektní kvalitu snímků a to vše za rozumnou cenu a po mnoha zkušebních testech s Olympusem, Sony, Canonem, zvítězil z mého pohledu právě Sony A-6300.
Není to však tak jednoduché, protože se stejným výsledkem fotografie, máte k dnešnímu dni na výběr :
Sony A-6000 vč.objektivu 16-50mm za: 14.490 kč
s 24Mpx CMOS snímačem, Bionz X procesorem a hybridním systémem fázového ostření s 179 body a rychlostí zaostřování 0,06 vteřiny. Jeho sekvenční režim zvládne 11sn./s. a natáčí FullHD video 1080/60p! Na zadní straně je umístěn 3" TFT LCD displej s 921600px a OLED Tru-Finder hledáček s 1440000px.
Sony A-6300 vč.objektivu 16-50 mm za: 23.900 kč
s 24Mpx snímačem typu CMOS velikosti APS-C, inovovaným autofokusem s 425 body fázové detekce a rychlostí zaostření až 0,05. Výkon zajišťuje procesor BIONZ X, díky kterému zvládá pořizovat až 11sn./s. přes hledáček nebo 8sn./s. přes live-view a 4K video při 30 snímcích. Mezi další přednosti patří kvalitní hledáček, výklopný displej a Wi-Fi modul pro snadné sdílení fotografií a ovládání fotoaparátu.
Sony A-6500 tělo za: 39.990 kč bez objektivu, nebo vč.objektivu 18-105 mm za: 46.990 kč
Nová vlajková loď od Sony s čipem APS-C se zatím nejrychlejším automatickým ostřením 0,05 vteřiny a 425 AF body. s 24,2MP Exmor CMOS senzor a BIONZ X obrazový procesor. Dotykový displej s jen omezenými možnosti základních funkcí , zaostřováním a 5-osáou stabilizací.
Nyní se každý musí zamyslet, který z těchto tří téměř shodných fotoaparátu, se stejným foto výsledkem, ale za velmi rozdílnou cenu, bude nabízet nejlepší poměr : cena / výkon ?, protože všechny tři mají stejný čip a zpracování obrazu, výsledná fotografie je stejná a rozdíl je pouze v ovládání a vybavení, především však v ceně.
Začnu tedy u nejlevnějšího Sony A-6000, zamyslím se a určitě si rád připlatím cca 8.000,- kč za dvojnásobný počet ostřících bodů a především za podstatně lepší rozlišení elektronického hledáčku a zadního displeje, podstatnou roli hraje i možnost již v dnešní době samozřejmého videa s využítím 4K.
Dále zvažuji, zda investovavyšší cenu tj cca: 40.000 kč až - 47.000 kč za nejlépe vybavený Sony A-6500,....... za sebe uvádím, že určitě ne, protože cena již atakuje hodnotu, kde lze dosáhnout na fotoaparát s čipem full frame a Sony A-6500 mi narozdíl od Sony A-6300 zas tak moc přidané hodnoty nepřináší, protože uváděný dotikový dysplay nabízí jen základní fotografické nastavení, bez kterého se za dvojnásobný příplatek rád obejdu.
Jasný výtěz je tedy Sony A-6300 , kterého se mi navíc podařilo v nejmenované velké prodejně s fotografickou výbavou v centru Prahy, získat ve dnech black friday, jako set s objektivem 16-50 mm, za skvělých 16.900 kč vč.DPH, zde tedy nebylo co řešit. K fotoaparátu jsem ještě přikoupil adaptér Sigma EF-E umožňující využít objektivy s bajonetem Canon, kterých mám velké množství.
Níže tedy k fotoaparátu, jaký je a jaké má přednosti i zápory.
Jako přednost musím uvést vynikající kvalitu výsledných snímků, které jsou ostré a to i v případě použití základního objektivu od Sony 16-50 mm f/3,5 - 5,6 který má velmi vyrovnaný výkon a opticky šlape na paty světelnějším Sigmám, tento objektiv se opravdu velmi povedl a nestačí mne překvapovat.
S nasazením dalších objektivů například: Sigma 17-55/f2,8, Sigma 18-35 f/1,4, Sigma 20 mm f/1,4 jsou pak výsledky mezi tím nejlepším, co jsem měl možnost s velikostí čipu APSC vyzkoušet, určitě o chlup lepší, než třeba s Canonem 7D mark II.
Velkou výhodou tohoto kompaktního fotoaparátu je zaostřovací systém v kombinaci s rychlostí 11snímků za sekundu a buďte si jistí, že Sony A-6300 stačí v neuvěřitelné rychlosti zachytit až téměř neuvěřitelně rychle kdikoliv cokoliv.
Fotil jsem a natáčel novoroční Pražský ohňostroj a Sony vše bravurně zvládal: ( tma, vítr, chlad, velmi špatné podmínky ), zaostřovací systém neuvěřitelně překonával nejhorší možné podmínky.
Další výhoda Sony A-6300 je dinamický rozsah a barevné podání, které se mi po dlouhé době testování menších kompaktů velmi líbylo, zde opět Sony A-6300 překonává Canon 7d mark II.
Velmi pochválit musím i úroveň šumu, při vysokých hodnotách ISO , které je velmi dobré do ISO: 1600, použitelné do ISO: 6400 a dále již spíše nepoužitelné, v porovnání s canonem 7d mark II, byl Canon lepší až od ISO: 6400 a výše.
Zásadní výhodou však pro mne je nízká váha, velikost a skvělá skladnost, kdy s tímto fotoaparátem můžete strávit celý den aniž o něm vzhledem k jeho váze budete vědět.
Celkem mile mne překvapilo i ovládání, na které jsem v různých testech četl kritiku, za mne však musím uvést, že ovládání Sony A-6300 je jednoduché, intuitivní a kdo má s fotografováním zkušenosti, velmi rychle a bez návodu zvládne základní parametry a menu, například oproti Olympusu, kde jsem nebyl schopen nastvit vůbec nic, nebo Nikonu, kde jsem dlouho pátral a prosekával se nepřehledným menu.
Sony A-6300 má za mne určitě lepší ovládání než například Canon G1 X mark II
Co se mi nelíbylo, nebo mi na Sony A-6300 moc nevyhovovalo.
Dobíjení bateri: žel i po 5.letech od Sony NEX 6, nemá Sony A-6300 pro své baterie dobíječku a dobíjí se připojením fotoaparátu k napájecímu kabelu,kde ještě navíc dobíjecí kabel špatně pasuje tj. zdiřka v těle fotoaparátu / dobíjecí kabel,.... tj díky tomuto hloupému způsobu dobíjení, který mne opravdu rozčiluje, nemůžete odejít fotit a doma nebo v hotelu dobíjet baterku na dobíječce.
Výdrž akumulátoru,...ano toto je další slabá záležitost Sony A-6300, akumulátor ať už originál, nebo neoriginální, vydrží cca jen asi 300-400 snímků, jedná se o poměrně podprůměrný výkon a pokud vyrazíte v chladném počasí do terénu, rovnou si připravde celou hromadu náhradních nabytých akumulátorů, budete je potřebovat, protože kapacita hlavně při natáčení videa mizí velmi rychle.
Display: pokud je slunečné počasí a jste venku, neuvidíte na zadním disply téměř nic.
I Když jsem chválil zaostřování, které je skvělé u videa,velmi vhodné na krajinu, archytekturu a především na akční sport, nelze nezmínit, že i toto téměř dokonalé zaostřování funguje spolehlivě jen na nejširším ohnisku 16mm.
Na ohnisko 50mm, nebo s teleobjektivem, bylo v prosincovém špatném počasí téměř nemožné zaostřit správně a asi tak 80% fotek, bylo rozmazáno, pokud jsem však nepoužil stativ a nepokusil se zaostřit manuálně, rychlejší akce s teleobjektivem však oproti širokému ohnisku 16mm nebyla téměř možná.
Zaostřovací systéme má celkem dost práce i při fotografování blízkých předmětů na krátké vzdálenosti. především jemný detail lidkého oka se mi nepodařil za žádného počasí a světla, nastavení ostření ani jednou zachytit ve 100% kvalitě, jak bych očekával.
Sečteno a podtrženo,samozřejmě, že na precizní fotopráci raději fotím s klasickou zdrcadlovkou s velký a světlým optickým hledáčkem a dobrým úchopem, který umožňuje jistotu pevného držení a nerozmazaného snímku ( Canon 7D, Canon 5D, ) vč radosti z focení, pokud se však nechci celý den tahat s těžkou zrcadlovkou, je Sony A-6300 který ani není k profesionální práci předurčen, vč. příznivé ceny, perfektní a cenově dostupný fotoaparát bez kompromisu k výsledným fotografiím a Sony A-6300 mne opravdu s každou další zkušeností nestačil překvapovat svou vysokou kvalitou, doposud je výsledná kvalita téměř to nejlepší s čipem APSC, mimo Fuji XT-2, XT-3, XH-1, které jsou absolutní špička a kterým jsem věnoval samostatný test.
Nejsilnější stránku Sony A-6300 tedy spatřuji ve focení na širší ohnisko 16mm, focení: sportu, krajiny, architektury, města, reportáže, cestování a především kvalitního videa, méně se mi dařilo být spokojen na portrét a focení s teleobjektivem a také se nemohu nezmínit, že focení se Sony A-6300 není žádná velká zábava, narozdíl třeba od konkurence Fuji.