Digitální  zrcadlovka Canon EOS 5D  IV Mark

Špičková professionální digitální zrcadlovka Canon EOS 5D mark IV

Sdílet na Facebooku

Canon EOS 5D Mark IV, Typ obrazového procesoru: DIGIC VI, rozlišení 30 mega pixelů tvořený dvěma fotodiodami, které se dají používat společně nebo jednotlivě.

Vyplatí se připlatit si a pořídit  nástupce úspěšného  professionálního Canonu EOS 5D Mark III, tedy přejít na novější Canon EOS 5D Mark IV... ?

Ihned v úvodu článku přeskočím a rovnou odpovídám, že přes zkušenost ,že  je starší 5D mark III perfektní professionální fotoaparátj, přestup na 5D mark IV, pokud jste ochotni investovat velký příplatek..... za mne rozhodně ano.

Tento skvělý professionální fotoaparát, jsem si musel  jakmile byl dostupný na trhu pořídit a okamžitě se stal mým nejoblíbenějším fotoaparátem, pokud bych si musel nechat jen jeden fotoaparát, raději bych obětoval D1 a nechal si 5D mark IV. Z mé zkušenosti, se momentálně jedná o nejlepší fool frame digitální zrcadlovku na svě, se zcela vyváženou schopností na různé fotografické situace.

Dostatečná rychlost, nepřehnané rozlišení které umožňuje skvělé zvládnutí šumu při velmi vysokých hodnotách ISO a zároveň dostatečné rozlišení, pro perfektní kresbu jemných tetailů, vynikající a přehledné ovládání, skvělá výbava, maximální odolnost.

 

Nebudu zde popisovat technické údaje Canonu EOS 5D mark IV, protože jsou dostupné na každém webu a E shopu které prodávají fotoaparáty, snad jen krátce musím vyzdvihnout zaostřovací systém, který byl občas u staršího Canonu 5D mark III nepřesný, ....Canon 5D mark IV, má naprosto perfektní a spolehlivé zaostřování, umožňující velmi mnoho variant nastavení, vždy, ale spolehlivé.

v nastvení zaostřování  ( Menu AF , které nabízí pět pod menu, máte v prvním podmenu možnost : ( všestrané víceúčelové, pokračovat při sledování objektu a ignorovat možné překážky, okamžité zaostření objektu který dosáhl cíle,...nastavení citlivosti sledování objektu..., nastavení zrychlení/zpomalení objektu..., automatické přepínání objektu AF )

 

Další novinka je v Picture Style, které oproti staršímu Canonu 5D mark III, rozšiřuje nastavení zaostření na ( Ostrost: síla, jemnost, Práh )....díky čemuž máte kontrolu na jemným detailem,  dále můžete v Picture Style  stejně jako u Canonu 5D mark III, nastavit:  kontrsat a saturaci a tón barvy.

 

nyní se zaměřím  na své konkrétní zkušenosti, proč je nový Canon EOS 5D mark IV, lepší a v čem je lepší, nez starší Canon EOS 5D mark III, který také stále považuji za skvělý a podařený  profesionální fotoaparát.

 

1.   Značný nárust už tak výborné obrazové kvality,5D mark III je skvělý, ale 5D mark IV výrazně  lepší, viz fotogalerie níže, tj podstatně lepší podání v jemných detailech, rozlišení a šumu při vysokém ISO.

2.   I přes navýšení rozlišení na 30 Mpx, nesrovnatelný pokles šumu při vysokých ISO, bez problému lze používat i ISO :8000 a vyšší, aniž by utpěla obrazová kvalita, zde pro mne bylo překvapením, že nový Canon 5D mark IV, i přes vysoké rozlišení, podává vzhledem k míře šumu při vysokých ISO, stejný výkon jako mnou nedávno pořízený Canon EOS D1X mark II.

3.   Mnohem přesnější a rychlejší zaostřování než, u staršího Canonu EOS 5D mark III, který  je v tomto ohledu o úroveň výše, především sport za zhoršených světelných podmínek, ostří rychleji a spolehlivěji, bez ohledu na pošasí a světlo.

4.   Díky dotykovému display nemusíte listovat v menu a bleskurychle přenastavíte jakýkoliv paramet, ( například formátování karty  které je uprostřed menu ve žlutém poli ) , toto je významné ulehčení a zrychlení práce, které velmi velmi využívám a díky kterému nemusím ztrácet drahocený čas rolováním a listováním v menu, protože i přes možnost nastavní MY Menu vlastních vybraných složek , do MY menu se nevejde vše co bych tam potřeboval uložit.

5.   Skvělé Video 4K:  Video sice téměř nevyužívám, ale musím konstatovat, že 4k video  u Canonu 5D mark IV je úplně z jiného světa, než video u staršího Canonu 5D mark III, , nové zaostřování dle aktuální situace zvládá bleskově  a přesně zaostřovat (  na pohybující se objekty, nebo krajinu a to i za jízdy v automobilu ), video je téměř bezchybné a dokonalé.

 Ovládání fotoaparátu je téměř totožné se starším Canonem 5D markem III,  tj není potřeba si zvykat na žádnou podstatnou změnu.

Níže vkládám srovnání šumu s mým staším fotoaparátem Canon EOS 5Dmark III a též srovnání optické kvality a jemných detailů.

Současná cena 97.000,- kč  sice nepotěší, ale tento fotoaparát vám  určitě stojí za to o něm vážně uvažovat, pokud tedy požadujete bezprecedentní kvalitu.